english version<<- BACK ->> wersja polska

Inspirację czerpiemy z przyrody. Nasze żywioły to fotografia, wydawnictwa, telewizja, film i scena. Strona prezentuje działalność Jarosława Chyry, który w gronie doświadczonych i wspaniałych ludzi realizuje projekty oparte na zasadzie trzech kroków: poznać przyrodę - polubić ją - następnie poczuć szacunek oraz potrzebę ochrony. Oto projekty, poprzez które poznacie przyrodę, może ją polubicie a jeśli tak... wszystko w Waszych rękach. Zapraszamy


PIERWSZY MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PRZYRODY - MIKROSFERA

logo Mikrosfera W 2002 roku zakiełkowała idea, od lat zmienia się, rozwija i rośnie. Nigdy jednak nie zapomnimy, że wszystko zaczęło się od... Laurki. Tak profesor Simona Kossak określiła list intencyjny, o którego napisanie poprosiliśmy. Oto ten list. List, bez którego być może nic by się nie spełniło.


Z pełnym uznaniem i podziwem obserwuję inicjatywę Fotosfery i Agencji Artystycznej Good Summer zorganizowania w Białowieży pierwszego festiwalu sztuki fotograficznej o bardzo szerokiej, nowatorskiej formule. W założeniu organizatorów nie ma to być bowiem tylko kolejne spotkanie wąskiej grupy twórców, lecz z rozmachem zaplanowana promocja walorów przyrodniczych i kulturowych Puszczy Białowieskiej odbieranych w "Sferze Wrażliwości" i w "Sferze Wiedzy". W programie, obok 15 wystaw fotografii przyrodniczej i szeregu autorskich pokazów przeźroczy biorących udział w konkursie, projekcji znakomitego, głośniego już w kraju i za granicą filmu przyrodniczego pt. "Dziobem i piórem" Krystiana Matyska oraz kilku innych imprez związanych z uwiecznianiem cudów przyrody aparatem fotograficznym i kamerą, znalazło się miejsce na spotkanie z dobrą muzyką, kiermasz książek i spotkania autorskie, wyprawy do najpiękniejszych zakątków Puszczy, a nawet na - pierwsze w historii Białowieży - loty balonem. Integralną częścią Festiwalu ma być Międzynarodowa Konferencja Naukowa zorganizowana pod auspicjami COWI Polsko-Duńskiego Projektu "Puszcza Białowieska" poświęcona prezentacji wartości przyrodniczych ekosystemu Puszczy oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia poziomu życia lokalnych społeczności.
Pomysł zorganizowania Festiwalu z tak bogatym programem, spotkał się z pełną akceptacją międzynarodowego środowiska twórców i naukowców, a co ważniejsze, znalazł finansowe poparcie ze strony Starostwa Powiatowego w Hajnówce i Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska DANCEE. Ponieważ wiadomo, że nie jedna piękna inicjatywa nie doczekała się pełnej realizacji z przyczyny braku odpowiednich środków, należy oczekiwać, że lista sponsorów wydłuży się, a wśród patronów medialnych nie zabraknie czołowych tutułów prasowych oraz Polskiego Radia i Telewizji, zwłaszcza z województwa Podlaskiego. Wprowadzenie do kalendarza imprez kulturalnych Podlasia Festiwalu Mikrosfera promującego region Puszczy Białowieskiej w pełni zasługuje na życzliwą uwagę i pomoc ze strony tak władz samorządowych, jak i mass mediów.

Simona Kossak
Białowieża 15.05.2002r


Mikrosfera

W programie:
Krystian Matysek - przedpremierowym pokaz filmu Dziobem i pazurem
Marek Kamiński - spotkanie autorskie
Wojciech Ostrowski - pokaz filmu "Antarktyda za plecami Marka Kamińskiego"
Stanisław Sojka - recital
Borys Russko - spotkanie autorskie
pokaz filmów National Geographic
konkurs w ramach prezentacji "Moje 10 minut"
występy grupy indianistycznej Tiyospaye
prezentacja Towarzystwa "Haj"
prezentacja towarzystwa "Tryba"
koncert "Muzyka bez granic": BSG, Prymaki, Rima, Małanka, Krama

Jury: prof. Simona Kossak, prof. Andrzej Strumiłło, Lech Wilczek, Krystian Matysek
wystawy: Ireneusz Graff (Grand Prix i 6000zł), Artur Tabor (Najlepsza wystawa wyłoniona przez uczestników i nagroda 3000zł), Barbara Żukowska, Cezariusz Andrejczuk, Jarosław Michalak, Jerzy Łapiński, Lech Karauda, Mariusz Oszustowicz, Michał Jeliński, Ryszard Sąsiadek, Stanisław Kinelski.

Jarosław Chyra - pomysłodawca i dyrektor festiwalu
Anna Majewska - organizacja festiwalu
Dariusz Brzóska Brzóskiewicz - konferansjer i organizator festiwalu
Paweł Malicki - oprawa graficzna festiwalu
Paweł Samulski - Prezes Good Summer
Igor Jaszczuk - Wiceprezes i dyrektor artystyczny Good Summer
Honorowy patronat nad festiwalem Minister Ochrony Środowiska RP oraz Minister Spraw Zagranicznych RP